Hamilelikte Yeşil Çay

Hamilelikte Yeşil Çay
Yüzyıllardan beri yeşil çay, özellikle Orta ve Güneydoğu Asya Bölgesi’ nde, hamile kadınlar tarafından kullanılmaktadır. Ancak yüzyıllardan beri yine bu bölgelerde hamile kadınlar için zararlı mı yoksa yararlı mı olduğu da tartışılmaktadır.
Bilindiği üzere, günde 5 fincan yeşil çay içen kimselerin, içmeyen insanlara göre kalp hastalıkları oluşma riskinin %35 civarında daha azdır. Bu da yeşil çayın faydalı bir bitki olduğu kantılasa da, hamilelik esnasında kadına ve bebeğe yararlı olduğunu kanıtlayan bir teori değildir.
Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre, anne karnındaki bebğin oluşumun başladığı ilk dönemlerde, bebekte bir kalp açıklığı vardır. Bu doğal bir durumdur ve hamilelik esnasında sık yeşil çay tüketimi bu açıklığın kapanamasına sebep olabilir. Bu da bebeğin doğasıyla oynandığı için, bebeğin hayatını büyük ölçüde riske atmaktadır.
Yani hamilelik döneminde sık ve düzenli yeşil çay tüketiminden şiddetle kaçınılmalıdır. Uzmanlar bu yönde çok dikkatli davranılması gerektiğini öngörüyorlar. Evet yeşil çay kişiye faydalıdır, ancak anne karnındaki bebek için zararlıdır. Bu konuda dikkatli olunması gerektiği, uzmanlar tarafından altı çizilerek bildiriliyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN