Hamilelikte Oruç Tutmak Zararlı mı ? Faydalı mı ?

Hamilelikte Oruç Tutmak

Uzmanlar, hamilelerinde doktorlarının onaylarını almak şartıyla ve düzenli ve yeterli beslenme prensiplerine uyarak, oruç tutabileceklerini belirtmektedirler. Hamileliğin en kritik zamanları olan ilk 3 ay ve son ay haricinde dikkatli olunmak kaydıyla oruç tutulabilir.

Anne adayı ve bebeğinin hayatı, sağlıklı bir gelişim sürecinde devam ediyorsa; günlük olarak alınması mecburi olan besinler sahur ve iftar vakitlerine bölünerek tüketildiği taktirde, orucun hamilelik için olumsuz olan etkileri minimuma indirilmiş olacaktır. Hamileliğin ilk 3 ayında ve son ayında oruç tutulmaması uzmanlarca önerilmektedir. Anne adayının; şeker yada tansiyon gibi herhangi bir rahatsızlığı varsa, ayrıca bebek gelişiminde olumsuz sayılabilecek durumlar mevcut ise kesinlikle oruç tutulmamalıdır.

Hamilelik Süresince Beslenme

Anne adayı ve bebeğinin sağlıklı olarak gelişimine devam etmesi için ilk şart, dengeli ve doğru beslenmedir. Hamileliğin ilk aylarında bazı anne adayları kilo alamamışlarsa, bir takım endişeler yaşayabilirler. Ancak bu endişeler gereksizdir. Çünkü ilk zamanlarda yaşanan bulantı ve kusma sıkıntıları, iştahsızlık ile birleşince anne adayında kilo almayı doğal olarak engelleyebilmektedir. Bebeğin sağlıklı olarak büyüyebilmesi, hatta ilerleyen dönem için fiziksel, ruhsal ve zihinsel olarak iyi gelişebilmesi için, anne adayının sağlıklı ve dengeli beslenmesi birebir ilişkilidir.

Hamilelik öncesinde anne adayının; fiziksel olarak gelişimini tamamlaması, besin depolarının yeterli miktara ulaşması ve yaşı; hem bebeğinin hem de anne adayının sağlığını koruyacak olan en önemli etkenlerdir. Gebelik süresince bebek, annenin besin yedeklerini ve gebelik boyunca tükettiklerinden kendisi için gerekli olanları seçerek beslenecektir.

Normal bir gebelik sürecinde, anne adayının bebeği için yaklaşık olarak 10 – 12 kilo kadar alması normal kabul edilmektedir. Bu artışın yakalanabilmesi için gebelik öncesinde anne adayının günlük kendi yiyeceklerine ek olarak; 20 gr protein, 15 – 20 mg demir, 500 gr kadar kalsiyum ve yaklaşık olarak 300 kalori kadar enerji alması gerekebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN