Hafif hamur tarifi, hafif hamur nasıl yapılır

Hafif hamur tarifi, hafif hamur nasıl yapılır?

Hafif hamur (Pâte Brisée) : Bu da yine te-mel hamurlardan biridir. Meyveli, kremalı pas¬talar ve timbalaların yapımında kullanılır. Şekersiz olanı börek yapımına da uygundur.

Malzemesi :

1 1/2 çay fincanı un
1 1/2 çorba kaşığı şeker
1/2 çay kaşığı tuz
3/4 çay fincanı tuzsuz tereyağı
1/4 çay fincanı buzlu su

Yapılışı : Un elenir ve ölçülür. Buna şeker ve tuz katılır. Tereyağı parça parça kesilir, karışıma katılır. Üzerleri unla kaplanıncaya kadar iki bıçakla kesilir. Hepsinin üzerine buzlu su damlatılır. Hamur elle yoğurulur. Bu bir top haline gelince, naylona sarılarak buzdolabına konur. orada yarım saat kadar bekletilir.

Sonra hamur hafifçe un serpilmiş tahtaya alınır. Daire biçiminde açılır. Yufkanın kalınlığı 6 mm., çapı ise 22.5 cm. genişliğindeki yuvarlak kalıptan 5 cm daha büyük olmalıdır.

Kalıp, fırının tepsilerinden birinin üzerine yerleştirilir. Yufka oklavaya sarılır. Kalıbın tam ortasına tutulur ve açılır. Hamurun etrafı keskin bir bıçakla kesilir. Sadece kenardan 2,5 cm. eninde bir kısım sarkar. Hamur, kalıbın dibine |usul “sul yerleştirilir. Bu arada yıfkayı yırtmamaya dikkat etmelidir. Parmakla dibe ve yani, ra bastırılır. Yufkayı kalıba yerleştirirken germemelidir. Çünkü pişme sırasında tekrar büzülür Kenardan sarkan kısımlar içeri doğru kıvrılır Böylece kalın bir çerçeve elde edilir. Oklava kalıbın üzerinde dolaştırılarak fazlalıklar kesilir. Sonra yufka, baş parmaklarla kalıbın kenarından 6 mm. yukarıya itilir. Ve hamurdan düzgün bir kenar yapılır. Bu kenar kalıbın içine doğru kıvrılır. Kenarın süslü olması için buraya bir çatalın dişleri ya da bir bıçağın küt tarafıyla çizgiler çizilir.

Hamur buzdolabında en aşağı 1 saat bırakılır.
Sonra dolaptan alınır ve kalıbın dibindeki hamura çatalla delikler açılır. Dibe bir parça yağlı kâğıt ya da yaldız konulur. Bunun üzerine kuru fasulye ya da pirinç doldurulur. Bunlar hamurun biçimini korumasını sağlar.
Kalıp, fırının ortasındaki bir tepsinin üzeri¬ne yerleştirilir. Fırının Önceden kızdırılmış ol¬ması lâzımdır. Pasta sıcak fırında (220° C) 25 dakika ya da üzeri kızarıncaya kadar pişirilir. Pişmenin bitmesinden 10 dakika önce pirinç ya da fasulyeler ve kâğıt alınır. Böylece dibin kızarması da sağlanmış olur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN