Geçmişi Unutmamak, Hipertimezi

Geçmişi Unutmamak, Hipertimezi
Dünya üzerinde inanılmaz derecede nadir görülen hipertimezi, insanların geçmişte hangi tarihte, neler yaşadığını, hangi elbiseleri giydiğini, hangi yemekleri yediğini, kimlerle tanıştığını, hatta en küçük ve önemsiz diyalogları bile en ince ayrıntısına kadar hatırlayabilmesidir. Aslında tam olarak bir hastalık sayılmayan hipertimezi, şu anda 10-15 kişide vardır. Milyarlarca insanın içinde bu rakamın olması çok tuhaf bir gerçek.
Hipertimezi tanısı konulan insanlar aradan geçen onlarca yıla rağmen, kendisi için veya başka insanlar için hiçbir önemi olmayan çok küçük şeyleri hatırlayabilirler. Bu kişilerde beynin hafızadan sorumlu odacıkları normal insanlara göre neredeyse iki kat daha büyüktür. Bu kişiler, sürekli geçmişi düşünen insanlar oldukları için, geleceğe dair planlar kurma konusunda sürekli zorlanırlar. Çünkü sürekli geçmişi düşünürler ve gölgesinden kurtulmak onlar için çok zordur.
Gündelik hayatta, girdikleri sınavlarda, testlerde her zaman ortalama puanlar alırlar. Ezber konusunda normal insanlardan pek bir farkları yoktur. Davranışları normaldir. Sıradan insanlardan hiçbir farkları yoktur. Tek farkları geçmişi inanılmaz derecede hatırlamalarıdır.
Hipertimezi, tehlikeli veya ölümcül bir hastalık değildir. Sağlığa hiçbir zararı yoktur. Zaten yukarıda da belirttiğimiz gibi, bir hastalık olduğu da söylenemez. Geçmişi hatırlama kabiliyeti her insana mahsus olmaz. Her bireyin bir diğerinden üstün olan bir yanı muhakkak vardır. Hipertimezi de buna bir örnektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN