Gebelik Sırasında Şeker Yüklemesi

Gebelik Sırasında Şeker Yüklemesi
Hamilelikten önce kadınlarda şeker problemi yaşanmazken, gebeliğin sonlarına doğru şeker seviyesinin abartılı derecede arttığı görülür. Bu durum hemen her 200 kadından birinde görülebilir bir ihtimaldir.
Böyle durumlarda kilo kaybı, sık idrar atımı, susuzluk ve sürekli yemek yeme isteği kendini gösteren başlıca belirtilerdir. Hal böyle olunca bir doktora danışılması gerekmektedir. Gebeliğin 24. Ve 28. haftaları arasında, gebe kadına 50 gr glikoz verilerek, şeker değerleri ölçülür. Eğer değerler normalin üzerindeyse tedavi sürecine başlanır.
Tedavi sürecinde, normal şeker hastlarına uygulanan tedavilerden ziyade, diyet ve egzersizler uygulanır. Çok gerekli görüldüğü takdirde küçük miktarlarda insülin enjekte edilir. Bunlar tamamen doktor kontrolünde yapılır.
Yukarıdaki belirtiler gebe insanlarda görüldüğü takdirde hemen doktora başvurulmalıdır. Gebelik sırasında kan şekerinin yükselmesi düşük doğuma, gebelik zehirlenmesine ve bebekte kalıcı hastalıklara yol açabilir. Uygun zamanda doktora başvurulduğu takdirde, bu durumun önüne kolaylıkla geçilebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN