Faydalı Sanılan Kulak Temizleme İşleminin Zararları

Faydalı Sanılan Kulak Temizleme İşleminin Zararları
Sosyal yaşantılarda insanların kulak kirlerinden rahatsız olmasından dolayı, sürekli kulak temizleme ihtiyacı duyulur. Her ne kadar kulak temizlemenin faydalı olduğu düşünülse de, aslında bu kulağı daha çok kirletmektedir.
Bilindiği üzere, vücudumuz herhangi bir bölgede fazlalık olarak gördüğü bir maddeyi türlü yollarla dışarı atan mükemmel bir dezenfekte sistemine sahiptir. Kulak da zamanla ürettiği bu maddeleri otomatik olarak dışarı atar. Üstelik kir olarak değerlendirdiğimiz bu madde, kulağı dışarıdan gelecek olan virüslere ve bakterilere karşı korur.
Kulak temizleme çöpleriyle yapılan kulak temizliği işleminde, kirler aslında içeri doğru itilerek kulak zarının kapanmasına ve duyma sorunlarına sebep olur. Aynı zamanda kir içeri doğru itildiği için, kulak otomatik olarak salgının azaldığını algılar ve tekrar salgı üretmeye başlar. Bundan dolayı kulaklar daha çok kirlenir.
Uzmanlara göre kulakların temizlenmemesi gerekiyor. En azından iç kısma müdahale edilmemesi gerekir. Çünkü kulağın iç kısmı çok ince bir cilt tabakasıyla kaplıdır. Bunun yırtılması ve tahriş olmasından dolayı yüzerken suyun içindeki bakteriler kulağa çok rahat girerek iç kulak iltihaplanmasına ve şiddetli ağrılara sebep olur.
Bu sebeplerden dolayı çok dikkatli olunmalı, kulağı temizlerken iç kısma çok fazla müdahale edilmemelidir. Aksi takdirde kulak enfeksiyonlarına davetiye çıkarmak kaçınılmaz olur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN