Evlilikler Neden Biter ve Nasıl Önlenir ?

Evlilikler Neden Biter?

Evliliklerde özellikle 30 yaş altında bir erkekle evlenmiş olan bayanlar, eşleri olgunlaşma sürecini tamamlayana kadar onlara yüksek tolerans ve anlayış göstermedikleri zaman çatışmalar başlar. Erkekler, evlerinde annelerinin karşılıksız sevgisi ve ilgisine alışık oldukları için aynı konforu sürdürme arzusuyla evlenirler. Ancak evliliğin sorumluluğunu almayı yapamadıkları zaman eşleriyle çatışmaların başlaması an meselesidir.

Evlilik terapilerinde kadınların en çok yakındıkları konu, çaresiz kaldıkları ve karşılaşılan durumlardan ötürü yıldıklarını belirtmeleridir. Bu sorunu yaşayan kadınlar genellikle; ilişkinin tamamını üstlenmiş olan, kaldırabileceğinden çok daha fazla sorumluluk almış ve tükenme noktasına ulaşınca evlilik terapistinde kendisini bulan kişilerdir. Sorunlar dinlendiği zaman; eşlerin pek çok konuda sorumluluk almaktan kaçındıkları, bekarlık dönemi alışkanlıklarını sürdürme eğiliminde oldukları ve eşlerini anneleriyle kıyasladıkları ortaya çıkmaktadır.

Evlilik terapilerine çift olarak gelindiği zamansa; kadınların sorun olarak gördüğü konuları, erkekler genel olarak, ‘çok abartıyor!’ olarak tepki vermektedirler. Erkeklere sorulan ”Sorumluluğu siz almaya hazır mısınız?” denildiği zamansa ”Ben zaten yeterince işte yoruluyorum, kendime bile vakit ayıramıyorum.” olarak sorumluluk alma kapısı tamamen kapatılıyor.

Hayatın müşterek olduğu, hem erkekler hem de bayanlarca kesinlikle akıldan çıkarılmaması gereken bir olgudur. Evlilik aslen bir sanattır. Bu sanatın uygulanmasında iki kişi bir olup birbirlerinin yaşamlarını kolaylaştırmak için çabalamalıdırlar. Bu çaba ortaklaşa gösterilip, birbirlerinin gelişimine fayda sağlamalıdır. İlişkilerde, bir tarafa kaldırabileceğinden fazla yük yüklenildiği zaman terazinin dengesi bozulur. Karşılıklı; sevgi, saygı, destek ve ilgi olmazsa ilişkiler zora düşer.

Evlilik terapistlerinin amacı; ilişkinin sürdürülebilirliğini sağlamak için çiftler arasındaki iletişim kopukluğunu sağlamak ve varsayımlardan kaynaklanan yanlış anlamaları ortadan kaldırmaktır. Yanlış anlama ve anlaşılmaların ortadan kalkmasıyla çiftler rahatlar ve evliliklerine bir şans daha vermeyi uygun bulurlar. Her ilişki elbette çaba ve emeğe muhtaçtır.

Hem kadın hem de erkeklerin evlilik sorumluluğu alabilecekleri çağa gelmedikçe evlenmemeleri her iki taraf ve dolayısıyla toplum içinde daha hayırlı olacaktır. Evlilik terapileri bir yere kadar çözümcü olmaya çalışabilir. Ancak ilişkinin kilidini açacak olan anahtar, çiftlerin elindedir. Anahtarı kullanabilme kabiliyeti ise, kişilerin olgunlaşmalarıyla artacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN