Evde Dekoratif Sabun Yapımı

Dekoratif ya da ihtiyaç amaçlı olarak sabunları hayatımızın her alanında kullanmaktayız. Evimizde kullandığımız sabunların aslında ne kadar büyük bir zahmetle yapıldığını biliyor muydunuz?

Öncelikle sabunun hammaddesi olan sabun bazına ihtiyacımız var. Bu malzemeyi bugün internette ya da toptancılarda kolaylıkla bulabiliyoruz. Peki ne yapılacak sabun bazı? 60 derecelik bir sıcaklık sabun bazının erimesi için yeterlidir. Fazla ısı vermeden herhangi bir tencere içinde sabun bazını yavaş yavaş eritiyoruz. Gliserinli olanlarda tencerenin kapağını kapatırsak sabun terleme yapmaz en önemli nokta bu. Sabun bazımız beyaz renkli olacağından renklendirmek isteyebilirsiniz. Bunun için bir damla kadar sabun boyası kullanacağız. Eriyen sabun bazına dilediğiniz renkten damlatın. Renge göre koku da ayarlayabilirsiniz elbette. Örneğin mor boya için lavanta, mavi boya için okyanus, sarı boya için limon veya pembe boya için gül.

Sıra geldi en eğlenceli kısıma. Elbette ki şekillendirme. Yine internetten ya da toptancılardan satın alabileceğiniz silikon sabun kalıplarının içine karışımı döküp soğumaya bırakıyoruz. Sabunlarınız 15 ile 30 dakika arasında donacak ve çok hoş bir renge, kokuya ve görünüme sahip olacaklar. Kalpler, çiçekler, hayvanlar, geometrik şekiller ve daha fazlası sizin ustalığınıza kalmış.

Unutmayın! Sabun bazını haddinden fazla ısıya maruz bırakırsanız hem sabun bazınız, hem malzemeleriniz hem de bütün emeğiniz boşa gider. Sabırlı olun ve bırakın sabun elinizde kayıp gitsin…

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN