Evde Çıtır Patates Nasıl Yapılır ? Tarifi Yapılışı

Patates Çeşitleri

Patates, pek çok çeşidi var olan bir sebzedir. Patatesin lezzeti; iklime, bakım koşullarına ve en önemlisi de yetiştiği toprak çeşidine göre değişmektedir. Patatesler, içindeki nişasta miktarına göre kızartmalık yada yemeklik olarak ayrılmaktadır.

Nişasta miktarı düşük olan patatesler, kolayca dağılmadıkları için salatalarda yada fırında pişirmek üzere kullanılması daha uygun olmaktadır. İçerisinde orta seviyede nişasta olan patatesler, tüm tariflerde rahatlıkla kullanılabilir. Nişasta miktarı yüksek olan patatesler ise; dokularının daha kuru olması sebebiyle fırın tariflerinde kullanımı daha uygun olacaktır.

Patates Nasıl Hazırlanır?

Organik olan patateslerin kullanımında, kabuklarının soyulmaksızın kullanımı tavsiye edilmektedir. Çünkü bu tür patateslerin mineral ve vitaminleri kabuklarındadır. Patatesin kabuğu soyulduğu zaman çok kısa süre içerisinde kararmaya başlamasının sebebi; patatesin içerisindeki karbonhidratın havadaki oksijen ile etkileşime geçmesidir. Eğer patateslerin kabuklarının soyulmasından sonra kararması önlenmek isteniyorsa ; soyulduktan sonra soğuk suyun içinde bekletilmesi gerekmektedir.

Bazı patatesler haşlanmasının  ardından gri renk almaktadır. Bu renk değişimini önlemek için yapılması gerekense; patatesin haşlama suyuna, bir kaşık limon suyu eklenmesi yeterli ve etkili olacaktır.

Evde Çıtır Patates Nasıl Yapılır?

Fast food restoranlarında yenilen çıtır patatesleri evde de kolaylıkla hazırlayabiliriz. İşte püf noktaları;

Önce patatesleri ince olacak şekilde dilimleyin ve soğuk su konmuş olan kasenin içine koyup 5 dakika kadar bekletin.

Patatesleri koyduğunuz suyun bulutlandığını gözünüz rahatlıkla seçecektir. Böylece patatesteki fazla nişasta suya geçecektir. Ardından patatesleri sudan çıkartıp başka bir kaseye alın.

Başka bir kaseye, kaynar su koyun. Kaynamış olan suyun üzerine; bir miktar mısır şurubu ve şeker ekleyin. Suyu biraz karıştırın ki kolay eriyebilsin. Hazırlanmış olan bu sulu malzeme, patateslere çıtırlık katacak olan malzemedir.

Patatesleri 10 dakika kadar bu suyun içinde bekletin. Bekleme süresi dolmuş olan patatesleri, havlu kağıt sermiş olduğunuz bir tabağa alın ve iyice kurulayın.

Kuruttuğunuz patatesleri, 20 dakika kadar buzlukta bekletin. Kızartma yağının içine atın ve 2 dakika kızartıp, havlu kağıda çıkartın. Bu şekilde 10 dakika kadar bekletin. Patatesler soğuyunca 5 – 7 dakika kadar tekrar kızartın. Servis edeceğiniz tabağa alın. Patatesler sıcakken üzerine bir miktar tuz dökün ve karıştırın.

Yada ikinci bir yöntem olarak; patateslerinizi dilimledikten sonra 1 saat süre ile soğuk su içinde ve buzdolabında bekletin. Bu işlemin ardından iyice kurulayıp kızartın. Afiyet olsun.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN