Dünyanın “En Huzurlu” Ülkeleri

Dünya’nın En Huzurlu Ülkesi Danimarka

Ekonomi ve Barış Enstitüsü Kurumu’nun her sene yayımlamakta olduğu Küresel Barış Endeksi raporuna göre; İzlanda ve Danimarka dünyanın en huzurlu ülkeleri olma sıfatını hala ellerinde tutmaktalar.

Açıklanan rapora göre; başkent Kopenhag’da 14 ve 15 Şubat tarihlerinde yaşanan 2 terör saldırısına rağmen; Danimarka’nın sıralamasının değişmemesi dikkatleri çekiyor.

Huzur, ticaret, kültür, barış, ekonomi ve politika gibi faktörler göz önüne alınarak yapılan araştırmada, ülkelerin kendi içlerinde ve bulundukları bölgedeki savaş durumları ve ülkelerin savaşa katılmadaki tutumları da önemli rol oynuyor.

Yapılan araştırmada; Charlie Habdo ve ardından yaşanan saldırıların Fransa’daki huzuru azalttığı ve Yunanistan’ın, yaşamakta olduğu ağır ekonomik sıkıntılara rağmen 22 basamak yukarıya çıkması dikkat çekiyor. Suriye, listenin son sırasında yerini alıyor. Libya ve Ukrayna bir önceki yıla göre; huzuru en çok azalan ülkeler arasına giriyor. Araştırmadan çıkan diğer bir sonuç ise; dünyanın gayrisafi milli hasılasının % 13’ünün savaşlara harcandığı ortaya çıkıyor.

Araştırma kapsamında incelenmiş olan 162 ülkenin, 81’inde huzur artış gösterirken; 78’inde ise azalma olduğu görülüyor. Araştırma sonuçlarına göre; en huzurlu olan 20 ülkeden 15’i Avrupa’da yer alıyor. Raporda Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında 36. ve son sırada olarak yerini alıyor. Dünyada 162 ülke arasında ise Türkiye, ancak 135. sırada yerini alabiliyor.

Dünyanın en huzurlu 10 ülkesi şu şekilde sıralanmakta;

  1. İzlanda
  2. Danimarka
  3. Avusturya
  4. Yeni Zelanda
  5. İsviçre
  6. Finlandiya
  7. Kanada
  8. Japonya
  9. Avustralya
  10. Çek Cumhuriyeti

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN