Düğün Geleneklerimiz ve Kökenleri

Düğün Geleneklerimiz ve Kökenleri
Her toplumda var olan gelenekler, binlerce yıllık deneyimlerin ardından şekillenmeye başlar. Bugün sahip olduğumuz geleneklerin aslında çok yakın tarihlerde oluşmuş olması imkansızdır. Süreç ve tecrübe gerektirir geleneğin oluşması.
Elbetteki bu yazımızda tüm geleneklerden bahsedemeyiz çünkü saymakla bitmez. Biz en popüler geleneklerden bahsedeceğiz. İlk olarak düğün geleneklerinden bahsedebiliriz. Düğünlerde gelinliğin üzerine kuşak bağlanması, Orta Asya’ ya kadar uzanmaktadır. Bu kuşak, gelinin gideceği evde (Orta Asya’ da çadır) daha hamarat, daha çalışkan olması için bağlanır. Gelinliğin renginin beyaz oluşu tesadüf değildir. Beyaz temizliği ve saflığı simgeleyen bir renktir. Bazı yörelerde de beyaz renk bekareti temsil ettiği için gelinlikler beyaz renklidir.
Türk geleneklerinde damadın gelini alnından öpmesi, aslında alın yazısı olarak nitelendirilir. Nişan ve evlilik yüzüklerinin sol elde takıldığı parmaktaki kılcal damarlar direk kalbe gittiği için, yüzükler daima o parmağa takılır. Bilirsiniz aşk kalpten doğan bir şeydir.
Bahsedilen gelenkler genel itibariyle Orta Asya’ da yaşayan Eski Türkler’ den gelmektedir. Aradan yüzlerce, hatta binlerce yıl geçmesine rağmen bu geleneklerin varlıklarını sürdürmeleri, çok uzun sürelerde meydana gelmelerinden kaynaklanmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN