Diş Çürükleri Neden Oluşur Nasıl Önlenir ?

Diş Çürükleri Nasıl Oluşur?

Neredeyse herkesin, hayatında en az 1 dişi çürümüştür. Diş çürümesi kimi zaman kısa sürede dolgu ile tedavi edilebilmekte kimi zamansa kanal tedavisine mahkum bırakıp; daha uzun ve zor bir tedaviye zorlamaktadır. Eğer diş konusunda çekinceleri olan bir kişiyseniz, kabusa bile dönüşebiliyor. Ancak dişlerin çürümesinin engellenmesiyle birey; çürük dişin vereceği ağrı, kötü koku ve beslenme sıkıntıları konularından da sıkıntı yaşamaktadır.

Ağzımızda bulunan onlarca bakteri çeşidi, dişlerimizin çürümesine yol açmaktadır. Bu bakteriler, dişler arasında yada üzerinde kalmış olan; şeker ve atık ürünler ile beslenerek bunu asit üretmekte kullanmaktadırlar. Asit, dişlerin mine kısmını incelterek en zayıf bulduğu kısımdan çürümesine yol açmaktadır. Özellikle karbonhidratı yüksek olan besinler, diş çürüklerinin gerçekleşmesini hızlandırmaktadır. Aşağıda diş çürüklerini önlemek için basit yöntemler sıralanmaktadır.

Diş Çürüklerini Önlemek İçin 10 Basit Yöntem

  1. Sabah kahvaltı sonrası ve gece yatmadan önce dişler mutlaka özenli bir şekilde fırçalanmalıdır. Eğer diş aralarında, aralıklar varsa yada besinlerin diş arasına girip sıkışması için uygun aralık varsa, her gün düzenli olarak diş ipi kullanılmalıdır.
  2. Dişlerdeki çürüme ile yemek yeme sıklığı arasında sıkı bir bağ vardır. Mümkün olan her öğün sonrası, mutlak dişler fırçalanmalıdır.
  3. Dişlerin; iç yüzeyi, dış yüzeyi ve çiğneme yüzeyleri özenli olarak fırçalanmalıdır. Gerekli ise ara yüzlerde diş ipi kullanılmalıdır.
  4. Orta sertlikte diş fırçasının tercih edilmesi genellikle en uygun olanıdır. Diş fırçalarının, 3 ay kullanıldıktan sonra değiştirilmesi gerekmektedir.
  5. Asla bir başkasına ait olan diş fırçası kullanılmamalıdır.
  6. Florürlü bir diş macunu markasını tercih edilmelidir. Çünkü ağzımızdaki tükürük maddesi, dişlerimizi çürüklere karşı korumada çok önemli bir rol üstlenmektedir. Tükürük maddesi, dişlere temas ettiği zaman 2 mineral (fosfor ve kalsiyum) ortaya çıkarmaktadır. Bu mineraller, diş minesine etki eder ve dişin onarım sürecini başlatır. Ağızdaki florür maddesi de bu onarımı takviye etmektedir.
  7. Mümkün olduğunca, şekerli yiyecekler tüketmemeye çalışılmalıdır. İlla şeker tüketimi yapılacaksa, ara öğünlerde değil de ana öğünlerde tüketilmelidir.
  8. Çürüklerin erken olarak teşhis edilebilmesi amaçlı, belirli periyotlarla diş hekimine dişlerinizi kontrol ettirin.
  9. Uyku esnasında herkesin ağzı kurumaktadır. Bu süreçte, ağız içi temizlik çok yavaşlamaktadır. Bu sebeple, yatmadan önce dişlerin fırçalanması hususu çok önem kazanmaktadır.
  10. Kullanılan diş fırçasının kıllarının, bozulmamış olması gerekmektedir. Düzenli durmayan fırça kılları, diş temizliğinin sağlıklı olarak yapılmasını engeller.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN