Diş ağrısı nasıl geçer, diş ağrısına ne iyi gelir, diş ağrısı tedavisi nasıl yapılır?

Diş Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş ağrısı, birçok kişinin derdidir. Diş hassasiyetine, beslenme düzeyine bağlı olarak kişiler çeşitli diş problemleri yaşayabilirler. Bunun için elbette ki bir diş hekimine başvurmakta fayda vardır. Fakat evinizde küçük dokunuşlarla da ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

Öncelikli olarak dişlerinizi düzenli olarak fırçalamanız, diş ipi kullanmanız oldukça önemlidir. Bunun dışında ağzınızı ılık tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz.

Dişiniz ağrıdığında direkt ağrı kesici içmek aslında doğru değildir. Kullanacağınız aspirin vs. türündeki ilaçlar, diş etlerinizde tahribatlar oluşturabilir. Diş etinizde iltihap varsa ya da şişlik oluşmuşsa da soğuk kompres uygulayarak ağrı hafifletilebilir.

Bunun dışında evinizde pamuğun üstüne birkaç damla karanfil yağı dökebilir, ağrıyan dişe tampon olarak uygulayabilirsiniz. Tuzlu suydun haricinde sirke, tuz ve su karışımıyla da gargara yapabilirsiniz. Eğer bu tip tedavi yöntemleri dişleriniz için faydalı gelmemeye başladıysa da mutlaka bir diş hekiminin yolunu tutmalısınız. Apseli ya da iltihaplı durumlarda antibiyotik kullanmanız da gerekebilir.

Aynı zamanda zerdeçal bitkisi de doğal bir antiseptiktir. Ağrıyan noktaya bu bitkiyle hazırlayacağınız kürü de uygulayabilirsiniz. Şöyle ki bitkiyi su ile karıştırıp hamur haline getirebilirsiniz. Daha sonra da ağrıyan bölgeye uygulamasını yapabilirsiniz. Sarımsak da bu şekilde kullanacağınız, doğal antiseptik özelliği olan ürünlerden biridir. Bu anlamda bir dış sarımsağı kesip, kesilen yeri ağrıyan dişinize uygulayabilirsiniz. Bu sayede ağrılarınızın azaldığını görebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN