Deri Kanseri Tedavisi

Deri Kanseri Tedavisi

Deri kanseri pek çok kişinin tahmin ettiğinin aksine en sık rastlanılan kanser türüdür ve akciğer kanseri, meme kanseri gibi diğer kanserlerden açık ara daha popülerdir. Lakin genellikle bu kanser türlerine karşı aktif bir şekilde kampanyalar yapılırken deri kanseri devamlı olarak unutulur. Ülkemiz gibi bol güneş alan ve güneşte durma kültürünün olduğu yerlerde deri kanseri çok daha büyük bir tehdit haline gelebilmektedir. Zira güneşin yaydığı zararlı ışınların bir kısmı yeryüzüne ulaşırlar ve bu ışınlar deri kanserinin tetikleyicisi durumundadırlar.

Elbette deri kanserine karşı daha hassas olan kişiler de mevcut. Açık ten ve göz rengine sahip olanlar, sarı saçlılar, ailesinde geçmişte deri veya diğer kanserlerin görüldüğü kişiler ve uzun sürelerle güneşte çalışmak zorunda olanlar, solaryum gibi bronzlaşma çözümlerine başvuranlar ile çilleri olanlar deri kanseri olma riski altında bulunmaktadırlar. Dolayısıyla güneşin faydalarından yararlanacak ancak zararlarından sakınacak kadar ona maruz kalmanız çok önemli. Bilhassa yaz aylarında esmerleşebilmek için aralıksız saatlerce güneşlenme gibi durumlardan kaçınmanız yerinde olacaktır.

Deri kanserinin bir kaç farklı türü bulunmaktadır ve bunların kimisi neredeyse zararsızken kimisi de ölümle sonuçlanan vakalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Hangi tür deri kanserine sahip olduğunuzun tespitini doktorunuz yapacağı için bu konuda çok detaya girmeyeceğiz ancak vücudunuzda bir veya bir kaç hafta boyunca geçmeyen yaralar meydana gelirse bir an önce tıbbi yardım almanız gerektiğini unutmamalısınız.

Bu kanser türünün tedavisinde ilk olarak kanserin olduğu dokudan örnekler alınarak patolojik incelemeye gönderilir. İncelemenin ardından kanserin yapısının belirlenmesiyle birlikte direkt olarak kanserli bölgenin cerrahi olarak kanserden temizlenmesi hedeflenir. Fakat geç kalınmış vakalarda tüm kanserli bölgenin temizlenmesi mümkün olmadığı için klasik kanser tedavisinde kullanılan ışın ve ilaç tedavilerine de başvurulur.

Deri kanserinin ilk evrelerinde tedavinin çok daha kolay olması ve iz bırakmadan ortadan kaldırılabilmesi nedeniyle bu konuda geç kalmadan doktorunuzu görmek çok önemli. Kemoterapi ve radyoterapi her ne kadar işe yarar yöntemler olsalar da vücudun çalışma mekanizmasını da bir miktar bozarlar ve iyileşme süreci çok uzun bir zamana yayılır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN