Çok fazla şeker tükettiğinize dair 5 belirti

Diş problemleriniz artar

Çocukluğumuzdan beri şeker tüketimiyle ilgili bize birincil öğretilen şüphesiz şekerin dişler için ne değin zarar verici olduğudur. Diş hekimini çoğu kez ziyaret ediyor, dolgular, kanal tedavilerine sık sık maruz kalıyorsanız şeker suçlu olabilir. Dişlerin arasında kalan yiyecek partikülleri diş çürümesine niçin olan asit üretir. Tükürük, sağlıklı bir bakteri dengesinin kendiliğinden korunmasına asistan olurken, fazla miktarda şeker yemenin pH düzeylerini etkileyebileceğini ve ağzınızda bakteri üremesine ve çoğalmasına imkân tanıyan doğal ekosistemin bozulmasına sebep olabileceğini unutmamalısınız.

Çok fazla şeker tükettiğinize dair 5 belirti

Bir türlü kilo veremezsiniz

Şekerli bir şeyler yediğinizde pankreasınız insülin salgılar ve vücudunuz bu şekeri enerji ihtiyacı için parçalar. Ancak çok fazla şeker tükettiğinizde vücut bu şekeri parçalayamaz ve insülin direnci oluşur. Beden insülin yanıt veremediği için şekeri yağ olarak depolar. Hem kilonuz artar ayrıca de pankreasınız boşu boşuna fazla yorulur. Eğer su içsem yarıyor diyorsanız şekerinizi kontrol altına almayı denemelisiniz.

Çok fazla şeker tükettiğinize dair 5 belirti

Hiçbir şey yeteri değin tatlı değildir

Çok artı şekerli gıda tükettiğinizde damak zevki tadınız da şekere alışır ve bir süre sonradan ne yerseniz yiyin size yeteri değin şekerli gelmez. bu nedenle siz de gereğinden pozitif şeker tüketmeye başlarsınız. Yalnızca kısa bir zaman şekeri kestiğinizde bile ağız tadı tadınızdaki değişimi yoklama ederek aradaki farkı kolayca anlayabilirsiniz.

Çok fazla şeker tükettiğinize dair 5 belirti

Depresif ve evhamlı bir ruh haliniz vardır

Yapılan çalışmalar şeker tüketimi ile depresyon ve anksiyete aralarında sıkı bir ilişki bulmuştur. Fazla pozitif şekerli yiyecek tükettikten sonra hissettiğiniz takatsizlik duygusu buna en hoş örnektir. Kendinizi sinirli ve endişeli hissediyorsanız çok pozitif şekerli gıda tüketmiş olabilirsiniz.

Çok fazla şeker tükettiğinize dair 5 belirti

Cildiniz hassaslaşır

Ciltte fazla yağlanma, sivilcelenme, kuruma ve hatta egzama gibi problemlerin kökeninde şekerli gıdalar yatıyor olabilir. Şeker vücudunuzda insülin artışına neden olarak pankreas ve karaciğerinizi yorar ve böylece de deri problemleri ortaya çıkar. Şekeri bıraktığınızda cildinizdeki düzelmeyi kendi gözlerinizle göreceksiniz.

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN