Çocuklarda Tiroid Yetersizliği

Çocuklarda Tiroid Yetersizliği
Doğum anından itibaren, çocukların gelişiminde büyük rol oynayan tiroid bezleri, az salgılanmadan dolayı çocuklarda boy kısalıkları, büyüme geriliği gibi sorunlara yol açabiliyor. Tiroid eksikliği sessiz ve sinsice gelişen bir hastalıktır ve anlaşılması zamana bağlıdır. Ancak yine de tiroit eksikliğini anlamanın bazı yönleri vardır.
Doğum sonrasında yapılan hormon taramalarında, TSH (Tiroid Stimulan Hormon) düzeyinin yüksek olması, gelişme çağlarında (11-18 yaş aralığında) çocukların uzamak yerine daha çok kilo almaları, çocuklarda yürüme, konuşma gibi alışkanlıkların gereğinden fazla geç kazanılması gibi faktörler bu hastalığın belirtileri olabilir.
Aynı zamanda çocukta dengesiz beslenme durumu da tiroid yetersizliğine yol açabiliyor. Bu çocukların beslenmelerine dikkat edilmeli, anne sütünden asla mahrum bırakılmamalıdır. Her türlü vitaminleri içeren besinler tüketilmelidir.
Yukarıdaki durumlar gözlendiği zaman mutlaka doktorlara başvurulmalıdır. Çünkü bu durumlar insanın hayatına ömür boyu etki edebiliyor. Basit yöntemler ve uzun süreç gerektirmeyen tedavilerle tiroid yetmezliğinin önüne geçilebiliyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN