Cam Tavan Sendromu. Hayallerinizi Yarıda Bırakmayın

Cam Tavan Sendromu. Hayallerinizi Yarıda Bırakmayın
Hayat boyunca insanlar, sürekli engellerle karşılaşırlar. Bu engellerin kimisi aşılması zor, kimisi de kolay engellerdir. Süreç içerisinde insanlar bazı şeyleri yapamayacaklarını düşünürler. Bu düşünce ileriki zamanlarda insanların zihinlerinde o kadar büyük yer edinir ki; insanlar artık bu şeyleri yapamayacağına yürekten inanıp kendilerini adadıkları şeyleri yarıda bırakırlar.
Örneğin gitar çalmayı öğrenmek isteyen bir insan zorlukları gördükçe umudunu yitirmeye başlar. Yapamayacağını düşündükçe beyin otomatik olarak yapamayacağına yönelik çalışmaya başlar. Bu da bu kişinin gitar çalmayı öğrenmesine engel olur ve şevkini kırar.
İnsanların hayatlarında yapmak istedikleri ancak bir türlü yapamadıkları şeyler aslında “cam tavan sendromu” ile ilgilidir. Yapamayacağınızı asla düşünmeyin. Kendinize her zaman “yapabilirim” deyin. Buna inanın. Buna inandığınız takdirde beyin otomatikmen nasıl yapacağınıza dair size ipuçları verecek ve zaman içinde yapabileceğinizi göreceksiniz.
Bilim adamları pirelerin farklı yüksekliklerde zıplayabildiklerini gördükleri zaman, bazı pireleri 30 santimlik bir cam fanusun içine yerleştirirler. Fanusun alt tarafından sıcaklık verirler ve pireler sıcaklıktan rahatsız oldukları için, fanusun içinden çıkmaya çalışırlar. Her zıplayışlarında tavandaki cama çarparlar ve düşerler. Sıcaktan rahatsız oldukları için tekrardan zıplar ve tekrar tavana çarpıp düşerler. Çünkü camın ne olduğunu bilmezler.
Belirli bir zaman böyle devam eden pireler artık 30 cm’ den daha yükseğe zıplamamaları gerektiğini anlarlar. Bir süre sonra cam fanus yerinden çıkarılır ve alttan tekrar sıcaklık verilir. Sıcaktan rahatsız olan pireler tekrar zıplarlar fakat hepsi de 30 cm den daha yükseğe zıplamazlar. Kafalarını cama vura vura bu sınırlayıcı hayat dersini öğrenirler.
İşte bu deneyden sonra bu psikolojik bozukluğa cam tavan sendromu adı verilmiştir. Sizler de hayallerinize giden yolda, karşısınıza çıkan engelleri geçemeyeceğinizi asla düşünmeyin. Hayaller ulaşılmak içindir. Kurduğunuz hayallerin sınırı, sizin cam tavan sendromunuzu oluşturur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN