Bulak Mağarası

Bulak Mağarası
Safranbolu’nun bir başka doğal güzelliği Bulak Mağarası’dır. Bu mağaranın bir başka ismi de Mencilis’tir. Bu mağarayı ilk farkeden bir Fransız dağcıdır. O nedenle bu mağaraya Mencilis Mağarası da deniliyor. Bulak Mağarası ülkemizdeki dördüncü, Karadeniz bölgesindeki ikinci en uzun mağaradır.
Bulak Mağarası Safranbolu ile Bulak Köyü arasındadır. İki yıl önce ziyarete açılan bu mağara 65-200 milyon yıl önce oluşmaya başlamış. Bugünkü şeklini ise üç milyon yıl önce aldığı tahmin ediliyor. Mağarada yapılan incelemelerde, burasının 1100 yıllarında korunma amaçlı olarak kullanıldığını gösteren izlere rastlanmış. Mağaranın uzunluğu 6 kilometreyi geçiyor. Ancak ışıklandırılan ve ziyarete açılan kısmı 400 metre.
Bulak Mağarası’nın farklı yüksekliklerde üç girişi bulunuyor. Herbiri giriş birbiriyle bağlantılı. Alt katta bulunan ana galeri ile mağaranın son noktası arasında 281 metre yükseklik farkı bulunuyor.
Eğer buraya Safranbolu yönünden gelinirse, mağaranın içinden gelen derenin çıkış ağzına gelinmiş olur. Buradan mağaraya giriş için tahta merdivenler konmuş. Mağaraya girildiğinde 10 metre aşağıda dolaşıma kapalı bir bölüm var. Burada mağaranın içinde akan bir yer altı nehri bulunuyor. Bu nehir 15 metreden düşerek bir şelale oluştutuyor. Şelalenin düştüğü yerde de küçük bir göl var. Nehir daha sonra yeraltında kayboluyor. Mağarada başka göller de var. Mağaranın dışında yüzeye çıkan bu su, Bulak Köyü’ne ve Safranbolu içine ulaşıyor. Mağaranın genç ve aktif olan bölümü de bu bölüm. Bu kattan başka yukarıda iki kat daha var. Bu katlar tamamen fosilleşmiş durumdadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN