Bir na-müzik festivali: MultiRAID

RADİKAL – MultiRAID  aslına bakarsanız  müzikte yeni yaklaşımların ayrıca müzisyenler ayrıca de dinleyiciler kadar deneyimlendiği bir ‘na-müzik festivali’. İstanbul menşeli  oluşum Art is Dead kolektifi  A.I.D ve  Berlin ve Oslo merkezli sanat koordinasyon grubu Multiversal ortaklığıyla hayata geçiriliyor. Na-müzik de ne olur ya derseniz… A.I.D ekibinin non-müzik kavramı için Türkçede uygun gördüğü isim na-müzik olmuş. Non-müzik dünyada epeyce güncel olarak tartışılan bir kavram. Müzik yapma yöntemleri daha ulaşılır, daha kolay ve ucuz ayla geldikçe müziğin sorgulanması ve paradigmasının başka bir yönde değişmesi zaruri. Dolayısıyla ortaya çıkan yeni estetik  bu konudaki yeni yaklaşımları da beraberinde getiriyor.

A.I.D’in müzik konusundaki genel yaklaşımın gürültü (noise) olarak tasvir etmek hatalı olmaz.”Na-müzik  ve/veya gürültü (noise) bütün sesleri kucaklayan ve sesler arasındaki hiyerarşiyi ortadan kaldıran bir  nesil olarak deneyimleniyor, değişiyor ve evriliyor. Bu da tüm seslere hak ettikleri itibarı iade ediyor. Bu ses bir vapurun sesi olabilir veya fabrikadaki bir makinenin, çocuk zırıltıları olabilir, ya da bozuk musluktan damlayan su şıpırtısı, duşta söylediğiniz bir şarkı ya da sokaktan geçen çöp kamyonunun patırtısı. Na-müzik kavramı, anti-müzikten öbür olarak, ortak bir anlaşmaya dayanıyor. “Bu müzik yok” diyen birine bunun gerçekte de müzik olmadığını söylediğinizde bu rahatlatıcı bir şey haline geliyor. veya çocuk yaştaki bir öğrenciye sazını çalmasını yok, sadece ses çıkarmasını, hatta saçmalamasını söylediğinizde ortaya meydana çıkan becerikli coşku şahane olabiliyor. A.I.D  şöyle anlatıyor gürültüyü: “Buna bir nesil arınma hali desek yanlış olmaz.. Gürültü insanın kendi metafizik dünyasını yaratmasını karşılayan bir şey, dolayısıyla bu dek sansüre uğraması hiç de şaşılacak değil.”

Bir ritim mekânı: Otopark

A.I.D KOLEKTİFİ’NDEN BİR BIRINCIL 
A.I.D kolektifi geçen bahar düzenledikleri birincil A.I. D festivalle yola çıkmış. Bunu her ay ev, stüdyo, atölye, otopark gibi ticari olmayan mekânlarda konser alanı yaratarak düzenledikleri A.I.D Room etkinlikleri izlemiş. A.I.D kolektifi faaliyet deneyimi hakkında şunları söylüyor: “Birebir temasa, deneyime dayalı faaliyetler bir gereklilik yok zaten, bir ihtiyaç. Bu öyle bir gereklilik fakat, icracı ile dinleyici arasındaki fark da ortadan kalkıyor bir bakıma. bir anda, karşılıklı bir sürece dahil olan bir insan topluluğu çıkıveriyor ortaya.”
Bir ayrıntı daha tahsis etmek icabında; A.ID kolektifi kar amacı gütmüyor ve gönüllülük esasına kadar çalışıyor. Konserler biletli yok, bağış kutusuna dilediğiniz miktarı bırakabiliyorsunuz ve sonra bu para müzisyenler aralarında paylaştırılıyor.
A.I.D kolektifi bu anlamda Tükiye’de bir ilki gerçekleştiriyor ve müziğin farklı süreçlerine bir alan açıyor: “Bir müziğin sahnesinin oluşması bu yüzden kayda değer ve bu da toplu deneyimlere, yani etkinliklere yan. Müziğin yıllardır süregelen ziyafet halinden eskiye, ayine dönme coşkusunu keza kendimizde ayrıca de etkinliklere gelen insanlarda gözlemliyoruz. Cümbür Cemaat ayrıca kendi deneyimini yaşayıp ayrıca de ast yana durabiliyor. Çığlık atan çocuklar, havlayan köpekler ya da o sırada sokaktan geçen çöp kamyonuyla beraber olageliyor o anki dinleti. Her şey birbiriyle etkileşime geçiyor” diye anlatıyorlar.

PATRONSUZ KAZAK, PATRONSUZ MÜZİK!
MultiRAID’de sahne alacak sanatçılara gelince; çok fazla ad var. Bu noktada MultiRAID bir şenlik olmaktan fazla müziğin bu alanında üreten, dünyanın dört yanından öncü ressam ve na-sanatçının bir araya geldiği bir buluşma, tesadüf. Bir yüzleşme. Şayet yeni fikirlerin nüveleneceği bir bölge. Katılımcılarının süregelen projelerinin yanında, hiç tanımadıkları insanlarla çalacakları doğaçlama setler aslında ayrıca sanatçılar ayrıca de dinleyiciler için mucizevi bir deneyim. bununla beraber yazılı eser icra edecek modern müzik topluluğu da var, fiziksel sınırları zorlayan maskeli harsh noise ekipleri de.
Bunun haricinde programda Hür Kazova Projesi ise oldukça muhabere. Özgür Kazova’da fabrikada işçiler, müzisyenler ve makineler birlikte ‘ses çıkaracaklar’, A.I.D’in ifadesiyle, “Patronsuz kazak, patronsuz müzik; candan, açık gönüllülük, ne dersen de. Birbirimizi desteklemekten de fazla, beraber üretmek, ses çıkarmak çok değerli.”

www.artisdead.in
facebook.com/aid.artisdead
facebook.com/events/1036162266425884

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN