Bebek Tırnağı Kesimi Nasıl ve Ne Zaman Yapılmalıdır?

Bebek Tırnağı Kesimi Nasıl ve Ne Zaman Yapılmalıdır?

Bebeklerin tırnaklarını kesmek, henüz ellerini doğru şekilde kontrol etmeyi bilmemeleri nedeniyle çok önemli. Çünkü bebekler zaman zaman tırnaklarını kullanarak kendilerine zarar verebiliyor, gözlerine bile hasar vererek görme sorunlarına sebep olabiliyorlar. Tabii ki bebek eldivenleri bu tür durumlara engel olmak için kullanılabiliyor ancak her zaman eldivenle durmasını sağlamak bir zor olduğu için tırnaklarının kesilmesini kesinlikle unutmamak gerekiyor.

Bu iş için yetişkinlerin kullandığı tırnak makaslarını kesinlikle kullanmamak gerekiyor. Bebeklerin tırnak yapıları henüz bizim kadar gelişmediği ve mikrop kapmaya eğilimli olduğu için bebeklere özel üretilen tırnak makaslarını kullanabilir ve böylece risksiz bir şekilde bebeğinizin tırnaklarını kesebilirsiniz.

Bebeklerin bir iki haftalıkken tırnakları kesilmeye müsait duruma gelir ve bu nedenle bu süre geldiğinde tırnakları bir kontrol ederek kesim gerektirip gerektirmediğine göz atmalısınız. Ancak bazı bebeklerin tırnakları daha doğumda bile oldukça uzun olabildiği için daha erken bir kesim de gerekiyor olabilir.

Kesim esnasında el tırnaklarını yuvarlak ve tırnak batmalarına müsaade etmeyecek bir şekilde kesmeniz gerekiyor. Ayak tırnaklarında ise küt bir kesim tercih edilmeli ve özellikle baş parmaktaki tırnak batıkları engellenmeli. Pek çok kişi maalesef daha bebekken tırnak batmasıyla karşılaşıyor ve bu durum hayatının ilerleyen dönemlerinde bir çile olarak devam ediyor.

Eğer çok hareketli bir bebeğiniz varsa tırnaklarını tek başınıza kesmeye çalışırken sıkıntı yaşayabilirsiniz. Yanınızda duracak bir kişi bebeği oyalar ve elini tutarken, siz de kesmeye çalışırsanız daha düzgün sonuçlar da elde edebilirsiniz. Tırnak kesiminden sonra ufak bir kağıt törpü kullanarak ince detayları da daha güzel hale getirebilir ve bebeğinizin kendine zarar vermesinin önüne geçebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN