Bebek Odası Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir ?

Eminiz ki anne ve baba adayları bebeklerinin dünyaya gözlerini açacağı o güzel günü beklerken tatlı bir telaşe içindeler. İlk bebekleri olacak olan anne ve baba adayları içinse bu telaş daha da tatlı ve büyük. O minicik kalbin atacağı evinizde ona ait bir alan oluşturmanız gerekiyor ama her kafadan bir ses çıktığı için ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsunuz. Gelin kendinizi profesyonel ellere bırakın sizin için en iyisine beraber karar verelim.

Öncelikle bebeğinizin yatacağı bir yere ihtiyacı olacak. Çünkü bebeğiniz evine geldiği andan itibaren dokuz aylık yorgunluğu atmak için uzunca bir süre uyumak isteyecek. Bu süreçte ilk üç ya da altı ayda bebeğin annesiyle aynı odada bulunması hem bebek hem de anne için daha uygun olacaktır. Çünkü anne tedirgin olacağı için sık sık bebeğine bakmak isteyecek ve evhamlara kapılacak. Tüm bunların olmaması için bebeğin annesinin dizinin dibinde olması bebek için en uygunu. Bebeklerin gece istifra ettiğini, acıktığını ve sık sık altını kirletip uyandığını da düşünecek olursak böylesi daha iyi. Gerçi artık bebek telsizleri ile bebek geldiği günden itibaren odasından takip edilebiliyor ama telsiz yapay zeka sonuçta. Hiçbir şey anne yüreği gibi olamaz. Böylelikle anne elini attığı an bebeğine ulaşabilecek durumda olur. Altı aydan sonra yatağını odasına taşıyabilir ve alışmasını sağlayabilirsiniz.

Gelelim yatağın çeşidine ve düzenine. Bebeğinizi sallamaya alıştırırsanız hep sallanarak uyumak isteyecektir. Bu yüzden sabit bir karyola tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Asansörlü olanlar ise daha faydalı. Böylelikle bebeğinizin boyu uzadıkça yatağı ayarlayabilecek güvenlik önlemlerini almış olacaksınız. Karyolanın parmaklıkları kafasının sıkışacağı kadar dar olmamalı, çok da geniş olmamasına özen gösterilmelidir. Yatağı ortopedik, yastığı alçak olmalıdır. Tabi unutmadan kafasını çarpmasını engelleyecek bariyerler dışında yatağında fazladan eşya bulunmaması boğulma gibi faktörlere karşı olabildiğince önemli. Yatak çarşafları ve yastık kılıfları da tamamen pamuklu olmalı, sentetik içeren kumaşlardan kaçınılmalıdır.

Bebeğinizin odasının en çok güneşe ihtiyacı vardır. Direkt olarak tüm gün güneş alan bir oda tercih etmeniz de bebeğinizi rahatsız eder. Güneş ışınlarının eğik olduğu zamanlarda güneş görmesi D vitamini ihtiyacını da karşılar. Güneşin yanı sıra hava sirkülasyonu da tam olmalı. Bu yüzden rahatça havalandırabileceğiniz bir oda tercih etmelisiniz.

Gelelim ambiyansa. Odada bebeğinizi uyuturken kırmızı ışık tercih edebilirsiniz. Anne karnındaki yaşamına en uygun ışık bu renktir. Daha karnınızda uyurken dinlettiğiniz hafif parçalar varsa bunları da bir müzikçalar aracılığıyla bebeğinize dinletip rahat uyumasını sağlayabilirsiniz. Hemen müziği tanıyacaktır.

En önemli kısım odadaki diğer eşyalar ve duvar boyası.Duvar kağıdı da tercih edebilirsiniz. Kullanacağınız boya çok koyu renk olmamalı ve ferah bir görünüm kazandırmalı. Açık renkleri tercih edebilirsiniz. Oyuncakları şu anlık sadece dekor amaçlı olacağından derli toplu olması toz ve alerjenler açısından da sağlıklı olacaktır. Şifonyer almanız eşyalarını yerleştirmeniz açısından büyük kolaylık sağlayacak ve dolap aramak zorunda kalmayacaksınız. Bir de halı tercihine dikkat etmelisiniz. Tüylü, uzun püsküllü halılar fazla toz tutacağından bebeğinizin ciğerlerine yapışmasını istemezsiniz öyle değil mi? Küçük bir bebek odası halısı ya da tüysüz kilim kullanmanız yararınıza. Hele bir de oda zemini laminat ise işte bu mükemmel. Yerleri silin, bol bol toz alın ve odayı bolca havalandırın. Cibinlik kullanmak yerine de evlerinizin pencerelerinde sineklik kullanın.

Etiketler:

Bebek Odası Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir ? Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. empati dedi ki:

    Duvar ve eşyalarda beyaz rengi tavsiye etmeyen uzmanlar ayrıca metal eşya kullanılmamasını da ikaz ediyor. Bebeğin uyku düzenini bozduğu gibi huzuruna da olumsuz etkisi varmış.

  2. Bade dedi ki:

    Bebeğimizin odasını hazırlarken bu bilgilerden çok yararlanacağız. Çok teşekkürler böyle bir konu için

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN