Bebek Beslenmesinde Yapılan Hatalar

Bebek Beslenmesinde Yapılan Hatalar
Bebekler dünyaya geldikleri ilk 6 ayda sadece anne sütü ile beslenmelidir. Yeni doğum yapan çoğu anne, sütünün yetersiz olduğunu ve bu nedenle çocuğunun aç kaldığını düşünerek ek gıdaya erken başlamaktadır. Bu durum bebeklerin sağlıklı gelişmesi ve damak tatlarının oluşmasında olumsuz etkilere neden olan bir durumdur. Çoğu bebek ek gıdaya erken geçildiği için sindirim sorunu yaşar ve bu durum onun yeme isteğinin azalmasına neden olur.
Annelerin bebeklerinin ağlamalarını her zaman açlığa bağlayarak sütünün yetmediğini düşünmesi ve ilk aylarda mamaya başlaması, minik bireylerin hayatlarında bir daha alamayacakları ancak kendileri için çok yararlı olan anne sütünden uzaklaşmalarına neden olur. Mama ve biberona alışan çoğu bebek anne sütünün tadını beğenmez ve biraz azalma olduğunda annesini emmek istemez. Bu durum da bebeklerin gelişimi ve iştahları için olumsuz etkiler yaratan bir durumdur.
Ek gıdaya geçiş döneminde ebeveynlerin en sık yaptıkları hatalardan biri de bulamaç şeklinde bebeklerini beslemektir. Dişleri olmadığı için yenilemeyeceği ya da sindirilemeyeceği düşünülen çoğu besini rondo ya da rendeden geçirerek besin değerlerini öldürüp püre kıvamına getiren anneler, bunu ilerleyen zamanlarda da devam ettirerek bebeklerin çiğneme reflekslerini olumsuz yönde etkiler. Ağzına aldığı besini hemen yutarak yemeye alışan minik bireyler ilerleyen zamanlarda çiğnemeyi reddedip sürekli bulamaç şeklinde yiyecekler isteyip pütürlü ya da çiğnenmesi gereken gıdaları reddederler. Zorla bir kaç lokma yeseler bile alışkın olmadıkları için hemen yorulan minik bebekler doymadan yemeklerini sonlandırabilirler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN