Aşk Beynimize Neler Yapıyor ? Aşkın Beynimize Etkisi

Aşk Beynimize Neler Yapıyor?

Aşık olmak, beynimizi tüm duygulara sebebiyet veren kimyasallar ile istila etmektedir. Aşık olunca her şey kafamızda gerçekleşmez. Vücudumuzun her yerindeki kimyasallar tepkimeye girer ve bu durumda, sevdiğimiz kişiyi gördüğümüzde yaşamakta olduğumuz heyecanlanma hissini yada bizim için özel olan o kişiyle tanıştıktan sonra yaşamış olduğumuz bir nevi ‘sarhoşluk’ hissine sebep olmaktadır.

Beynimizin ve vücudumuzun nerelerinin nasıl tepki verdiğini şu şekilde açıklayabiliriz;

Yanaklarımız Kızarır

Aşk bir ilaç olmayabilir, fakat kesinlikle öyleymiş gibi hissettiriyor.

Sevdiğimiz kişiyi karşımızda gördüğümüz zaman, vücudumuzun adrenalin salgısı hızla artacağı için yüzümüz kızarır. Bu hormon, kan damarlarımızı genişleterek kan ile oksijenin vücut boyunca akışını hızlandırır. Böylece yüzümüzde, özelliklede yanaklarımızda pembelik oluşmasına sebebiyet verir.

Gözleriniz Sevdiğinizin Gözlerinden Ayrılamaz

Üniversiteli genç çiftler arasında yapılmış olan araştırmaya göre; birbirini seven çiftlerin, birbirlerinin gözlerinin içine baktıkları zaman gözlerini birbirinden ayıramadıkları ve başka meşguliyetlere göre çok daha heyecanlandıkları ve çok daha fazla etkilendikleri sonucu çıkmıştır.

Kalbinizi Koruyucudur

Yapılan çalışmalara göre; evli kişiler yaşlarından bağımsız olarak incelendiklerinde, bekarlardan daha az kalp krizi geçirmeye yatkın oldukları sonucu çıkmıştır. Buradaki tek koruyucu tabi ki aşk değildir. Ancak yine aynı araştırmanın sonucuna göre; bekarların, evlilere oranla çok daha fazla sigara kullandıkları tespit edilmiştir. Bununla birlikte, sigara dışındaki diğer kötü alışkanlıklara da bekarların daha yatkın oldukları sonucu ortaya çıkmıştır.

Tüm Vücudun Karıncalanmasına Sebep Olur

Mutlu ve heyecanlı olunduğu zaman vücudumuzu; adrenalin ve noradrenalin hormonları istila ederler. Kalbimizin hızla çalışması, ellerimizin terlemesi ve hatta başımızın dönmesinin sebebi de budur. Bu konuda yapılan araştırmada 700’den fazla denek kullanılmıştır. Bu kişilere, insana aşkı çağrıştıracak kelime ve resimler gösterilip vücutlarında etkinlik gösteren bölgelerini boyamaları istenmiştir. Pek çok kişi vücudunun her yerini boyamıştır. Özellikle; göğüs, mide ve karın kısımları en çok dikkat çeken kısımlar olmuştur.

Mutlu Olursunuz

Aşk ile dolu olmak, kişiyi sevinçten havalara uçurabilir. Bunu yapabilmek için en güçlü sebep, vücudun salgılamış olduğu beyindeki dopamin hormonunun yükselmesidir.

Dertlerinizden Kurtulursunuz

Sevilen birinin sadece fotoğrafını görmek bile sizi olumsuz duygulardan uzaklaştırabilir.

Aşk bir ilaç olmayabilir, fakat kesinlikle öyleymiş gibi hissettişk beyninize neler yapı

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN