Antibiyotikler Astım Ve Obeziteyi Tetikliyor

Kullanılan antibiyotikler bağırsak florasını değiştiriyor; bu değişim ise astımdan, kansere, şişmanlıktan, diyabete, depresyondan, enfeksiyon hastalıklarına kadar bir çok soruna neden oluyor.

Yapılan çalışmalar, kullanılan antibiyotiklerin bağırsak florasını değiştirdiğini, bu değişikliğin ise astımdan, kansere, şişmanlıktan, diyabete, depresyondan, enfeksiyon hastalıklarına değin bir fazla soruna neden olduğunu ortaya koyuyor.

Helsinki Üniversitesinde Ocak ayında yapılan bir araştırmada, iki yaşından önce yeniden eden antibiyotik kullanımının, bağırsak florasında şartların değişmesi yaptığını, çocuklarda hem astım ayrıca de obezite riskini arttırdığını gösteriyor.

Çocuk Sağlığı Hastalıkları, Çocuk Alerji ve İmmunoloji Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony konu ile ilgili şöyle konuştu: ‘Son dönemlerde yapılan incelemeler, vücudumuzda milyonlarca mikrop olduğunu gösteriyor. Mikrobiyomu yaratıcı bu mikroplar, vücudumuzun her yerinde; içinde ve dıştan bulunuyor.

Bu mikroplar bakteri, virüs veya mantar türlerinde olabiliyor. Her bir organın taşıdığı mikrop sayısı ve kombinasyonu birbirinden farklı olduğu gibi, sağlıklı insanda bir denge içerisinde bulunuyor. Mikrobiyomdaki mikroplar aralarında fakat bu dengenin bozulması hastalıklara neden oluyor ve hastalıklarda, mikrobiyomun dengesini değiştirebiliyor. Antibiyotik kullanımının ise mikropları öldürdüğü için bağırsak florasını bozduğu ve çoğu hastalığa neden olduğu görülüyor. ’

ÇOCUKLARDA İKİ YAŞ ÖNCESİ FAZLA ÖNEMLI! 

Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony; yapılan araştırmalarla desteklenen ve iki yaşından önce her tarafta eden antibiyotik kullanımının, bağırsak florasında bir yılı aşkın süren değişiklikler yaptığına uyarı çekerek, çocuklarda ayrıca astım hem de obezite riskini arttırdığını söyledi. Çocuklarda antibiyotik kullanımında fazla dikkat etmek, antibiyotik ihtiyacını atamak için hem klinik, keza de laboratuvar testleri kullanmak gerektiğini belirtti. Deneme sonuçlarından belirli olduktan daha sonra antibiyotik tedavisinin başlamasını, huysuz takdirde faydadan fazla hasar verebileceğini sözlerine ekledi.

Doç. Dr. Antony; son dönemlerde özellikle Amerika ve Avrupa’da bu konuda çoğu çalışmanın yapıldığını, insan vücudu ile ilgili birçok hayret verici ve heyecan verici bilgi elde edildiğini söyledi. Astımdan, kansere, şişmanlıktan diyabete, depresyondan enfeksiyon hastalıklarına kadar çoğu hastalıkta bu mikropların rolünün büyük olduğunu, bu hastalıkların tedavisinde de mikrobiyomun yarınlar için umut verici olduğunu vurguladı.

Kaynak : Habertürk
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN