Anemi, Kansere İşaret Olabilir

Kansızlık; mide ve bağırsak gibi sindirim sistemi kanserleri öncelikle almak üzere, tüm kanser çeşitlerinin belirtilerinden biri olabiliyor. Aneminin nedenleri aralarında kanser de yer alıyor. bu nedenle anemi tedavisine başlanmadan önce kanserin de akla gelmesi ve buna karşın tetkiklerin yapılması gerekir. Central Hospital’dan Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. M. Rafet Yiğitbaşı, 4 Şubat Dünya Kanser Günü sebebiyle oldukça tehlikeli bir hastalık olan anemi ve kanser ilişkisi hakkında bilgiler verdi.

ANEMI BÜTÜN KANSER ÇEŞİTLERİNDE MÜŞTEREK BULGUDUR

Kansızlık, kanın oksijen taşıma kapasitesinin düşmesi anlamına gelen bir tıbbi terimdir. Anemi saptama edilen hastalar, solukluk, halsizlik, efor kapasitesinin düşmesi, solunum yetmezliği ve çarpıntı gibi şikayetlerde bulunurlar.  Anemi, sağlıklı kırmızı kan hücresi yani eritrosit üretiminin bozulması, kan hücrelerinin fazla yıkımı, kronik hastalıklar veya görünür veya görünmez kan kayıpları sonucunda gelişir.

Kan hücrelerinin üretim yeri kemik iliğidir. Sağlıklı eritrosit üretimi için hemoglobin denilen protein yapısında bir madde, bu maddenin üretimi için de demir, protein, iyi bir beslenme ve vitamin desteğine gereklilik vardır. Kanser dışı spesifik nedenlere ast anemi tipleri tanıda kayda değer bir yer tutar ve yerinde bir tedaviyle düzelebilir.

Hekimler daha sık rastlanan demir eksikliği anemisini birincil planda düşünerek, ampirik çare uygulayabilirler. Çünkü demir eksikliği anemisi en sık rastlanan anemi tipidir. Nedenleri aralarında da kanserler önemli bir yer miktar. Oysa anemi nedenleri aralarında sanılan kanser türü hastalıklar özel bir tartı talep eder. Anemi, mide ve bağırsak gibi sindirim sistemi kanserleri ilk kez olmak üzere bütün kanser çeşitlerinde, diğer belirtilere eşlik eden müşterek bir belirti olarak kaydedilir.

ERKEKLERDE GÖRÜLEN KANSIZLIK, CIDDI HASTALIKLARA DIKKAT ÇEKICI EDEBİLİR

Erkeklerde kansızlık görülme sıklığı daha düşüktür. Çünkü erkekler kadınlarda olduğu gibi jinekolojik sebeplere tabi olarak kan kayıpları yaşamazlar. Keza kadınlara nazaran daha fazla somut efor gösterirler. bu nedenle kansızlık tespit edilen erkek hastalarda hakiki bir patoloji tespit olasılığı fazla daha yüksektir. Karşılaşıldığı durumlarda ise sebebinin iyi araştırılması ve değerlendirilmesi gerekir. Çünkü erkeklerde görülen kansızlık önemli hastalıklara sinyâl ediyor olabilir. Bilhassa erkeklerde anemi gözlemlendiyse başlangıçta mide bağırsak sisteminde yaşanan kan kaybı düşünülmelidir.

Demir eksikliği anemisi de erkeklerde çoğunlukla görülen kansızlık çeşitlerindendir. Erkeklerde yaşanan kan kaybının öncelikli nedenlerinden biri de basurdur. Mayasıl gözlemlenen durumlarda belirli aralıklarla kanamayla kaybedilen kan da erkeklerde demir eksikliği anemisi yapabilir.

GİZLİ KAN KAYIPLARINA IŞARET EDEN ANEMİYE UYARI

“Kansızlık – Kanser ilişkisi” yönünden bakıldığında, sıcacık kan kayıplarına dikkat çekici eden kansızlık tipi laf konusu ise, sistemik belirtiler olarak halsizlik, ivedi yorulma, kilo kaybı yanında sindirim sistemine ait bulantı, iştahsızlık, kusma, karın ağrısı, dışkılama alışkanlığında değiştirme, gaz şişkinliği gibi belirtiler mutlaka önemsenmeli ve tetkikler derinleştirilmelidir. Üriner sisteme (idrar yolları) ait yakınmalar da anemi  varlığında titizlikle değerlendirilmelidir. Makul sürede düzelmeyen kuru öksürük, göğüs kafesinde ağrı, öksürükle kan gelmesi önemli bir akciğer hastalığı belirtisi olabilir.

Hem gaitada kuytu kan testi, laboratuar testleri, endoskopik araştırmalar, BT, MR gibi günümüzün gelişmiş tanı yöntemlerine baş vurmak suretiyle kanser araştırması yapılmadan, uzun sürebilecek ampirik bir anemi tedavisine başlanılmamalıdır. Huysuz takdirde böyle bir tedaviden tam bir sonuç alınamayacağı gibi, kanser tanısının geciktirilmesi gibi sorunlar ortaya çıkar.  Erken saptanan ve yerinde bir şekilde çare edilen kanser hastalarında, kanserden kurtulma ihtimali yanına aneminin de  zahmetsizce düzelebileceği unutulmamalıdır. Tedavi ile hastanın yaşam standardı yükseltilebilir. Bu sebeple nedeni saptanarak, etkili tedavi başlatılmalı ve çare yanıtı izlenmelidir.

Kaynak : Bağımsızlık

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN