Ahşap Boyama ve One Stroke Tekniği

Bildiğiniz gibi pek çok dükkanda, antikacıda, gezdiğimiz mağazalarda rastladığımız ürünlerdir ahşap ürünler. Aynı zamanda pahalıdırlar da. Sebebi elbette ki bazılarının el yapımı olması. Üzerine desenli peçete ya da kağıtların yapıştırıldığı basit objelerden bahsetmiyoruz tabi ki de. Öncelikle yeteneğiniz olmalı bu yönde. Renk kombini yapabilmeli, estetiği sağlayabilmelisiniz. Gelin de hep beraber eski bir ahşap sehpanın sihirli parmaklar sonucu nasıl muazzam bir görünüme sahip olduğunu birlikte görelim.

Öncelikle ihtiyacımız olan şey ahşap uyumlu zımpara kağıdı. Evinizde tv sehpası, dolap, çekmece, masa vb. eskimiş ve boyası atmış olan objelerimizi zımpara yardımı ile ham ahşap görünümüne getiriyoruz. Zımparalama işi bittikten sonra üzerine boya sürdüğümüzde topaklanmaması içn kuru bir bez yardımıyla tozunu alırsanız boyaması rahat, görünümü estetik olur. Sıra geldi beyaz astar boyaya. Bunun için astar ahşap boyası kullanabileceğiniz gibi, badana yaparken kullandığımız astar boyayı da kullanabilirsiniz. Peki ne farkı var? Ahşap astarı bazı yerlerde birkaç kat sürmeniz gerekebileceğinden maliyeti sizin için yüksek olacaktır. Ancak; badanada kullandığınız astar boyayı kullanırsanız hem uzun süre gidecek, hem maliyeti düşecek, hem de istediğiniz kadar kat boyayabileceksiniz. Astar boyamız beyaz olduğu için istediğiniz renk ile üzerinden geçebilir, boyayı rahatlıkla kapatabilirsiniz tabi astar kuruduktan sonra.

Gelelim ana renge. Biz kahverengi ahşap boyası kullanmaya karar verdik. Astar tamamen kapanacak şekilde kahverengi ahşap boyamız ile sehpamızı boyuyoruz. Saç kurutma makinesi boyanızı her kattan sonra kısa sürede kurutmaya yardımcı olacak olan sağ kolunuz. Sehpanıza biraz ağaç dokusu vermeye ne dersiniz? Bunun için hobi evlerinde satılan doku süngerlerini kullanabilirsiniz. Islak olan boyamıza aşağıdan yukarı, ya da yukarıdan aşağıya doğru doku verecek şekilde sürüyoruz.

İşte en zevkli kısım burası. Sıra geldi sanatınızı konuşturmaya. Menekşeler, güller, laleler, papatyalar… Hangisini işlemek istersiniz bu güzel sehpaya? İşte burada ahşabın babası olan “One Stroke” tekniği devreye giriyor. Halk eğitim kurslarında, özel kurslarda veya internette ilgili videolarla tekniği geliştirebilirsiniz.Biz yine ahşap boyası ile güller işledik sehpamıza. Renk uyumu tamamen sizin zevkinize kalmış. Pembeler, morlar, kremler… Birazcık merak uyandı mı içinizde? Kendi çeyiz sandıklarınızı, tablolarınızı, hediyeliklerinizi, takı kutularınızı ya da yakındaki anneler günü için annenize güzel bir tepsi yapmak için güzel fırsat.

Haydi hep birlikte en yakındaki hobi evine… Şimdiden ellerinize sağlık.

Etiketler:

Ahşap Boyama ve One Stroke Tekniği Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. bilindik market dedi ki:

    Bu meslek sabır gerektirir özveri ister eğer bunlar yoksa hiç yaklaşma bu zânata

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN