Adım Atarak Isının

Kış mevsimi geldiğinde hepimizin en çok şikayet ettiği durum çok üşümektir. Kış mevsiminde yerinde elbiselerle korunmaması durumunda bedende donma oluşabildiği belirtildi. Uzmanlar bu durumda baş ve bileklerin sıcak tutularak donmaktan kurtulunabileceği tavsiyesinde bulunuyor.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Müziği Sağlığı Esas Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, insan bedeninde ısı kaybının yüzde 70’inin baş ve boyundan, yüzde 10’unun ise bileklerden yaşandığını belirterek, “Hangi nedenle olursa olsun arazide soğukta kalan insanların donmaktan korunmasının en kayda değer yolu ilk olarak bedenin bu bölgelerdeki ısı kaybını azaltmaktır” dedi.

Dünyada her yıl binlerce insanın donarak yaşamını kaybettiğine dikkati çeken Akdur, “Sıradan bir evde ve bayağı giysili bir insanın donmasına şahit olunmamıştır. Donma genel olarak kış ayında ve açık arazide yolunu kaybetmiş veya mahsur kalmış insanlarda görülür. Yağmur, rüzgar, kar veya soğuk suya düşme gibi olaylar donma tehlikesini daha da artırır. Bu gibi ırk bilinçli davranır ve paniğe kapılmazlarsa destek ulaşıncaya dek donmaktan korunabilir” diye konuştu.

İnsan vücudunda donma, cisim sıcaklığı 35 derecenin altına düştüğünde gerçekleşir. İnsan bedeninde ısı kaybının yüzde 70’i baş ve boyundan, yüzde 10’u ise bileklerden yaşanır. Hangi nedenle olursa olsun arazide soğukta kalan insanların donmaktan korunmasının en manâlı yolu ilk olarak bedenin bu bölgelerdeki ısı kaybını azaltmaktır. Paniğe kapılmadan var olan giysilerle baş ve boyun yerinde bir şekilde örtülmeli ve ısı kaybı en üye indirilmelidir. Eller, ayaklar ve kulaklar gibi uç kısımlar donmaya çok duyarlıdır. bu nedenle bu uzuvlar hemen korunmalı, açıkta bırakılmamalıdır.”

 

Terlememeye Uyarı Edin

Ter ve nemli elbisenin donmanın en önemli nedeni olduğuna muhabere eden Akdur, “Her şeyden önce terlememek ve ıslanmamak için büyük bir itina gösterilmelidir. Soğuk havada yolunu kaybedenler veya mahsur kalanlar, hiçbir süre bedenlerinin terlemesine niçin olacak şeklide hareket etmemeli, terlemeye neden olacak giysiler çıkarılmalı, ara verme verildiğinde yeniden giyinilmelidir. Giysiler ne fazla bol ne de dar olmalıdır. Bedenin herhangi bir yerinde kan dolaşımını katiyen engellememelidir” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Akdur, bilhassa yaşlılar, kolay hareket edemeyen engelliler ve bebeklerin donmaya daha meyilli olduğunu dile getirerek donma tehlikesi yaşanabilecek alanlarda uykuya dalınmamasının da tartı taşıdığını sözlerine ekledi.

 

5 Adımda Ceset Isınızı Koruyun

Kalın kazak yerine 2-3 kat ince kıyafet giyin

Kalın bir kazak yerine terimizi emip dışarı yansıtan  2-3 ince kıyafeti defalarca giyerek vücudumuzu daha pozitif koruyabiliriz. Çünkü ince kıyafetler terlemeyi önlerken,  2-3 kat aralarında oluşan hava da ısı kaybını engelliyor.  Mesela;  ince bir atlet üzerine ince bir kazak veya polar giyebilirsiniz. Ya Da ince bir atletin üzerine giyeceğiniz bir hırka bile sizi ısı kaybından koruyacaktır.  Kış mevsiminde uyarı etmeniz gereken bir diğer nokta ise çorap giymek. Çorap ayağımızın dış ortamla olan temasını engellemesinin yanı sıra gövde ısısının düşmesini de önlüyor.

 

Ağız, Burun ve Boğazınızı Atkıyla Kapatın

Atkının en manâlı faydası,  solunum yoluyla bulaşan mikroplara karşı bariyer oluşturarak bizi ilk önce soğuk algınlığı elde etmek üzere grip, bronşit ve zatürree gibi solunum yolları enfeksiyonlarına aleyhinde koruması.  Atkı bununla beraber vücudumuz ile dış etraf arasındaki sıcaklık farkını önleyerek gövde direncimizin düşmesini de önleyebiliyor.

 

Başınızı Yara veya Şapkayla Örtün

Bere veya şapka, baş ile kulak bölgemizi üşütmemiz sonucu yakalanacağımız sinüzit gibi hastalıklara aleyhinde bizi koruyabiliyor.

 

Atletinizi Mutlaka Giyin

Kış mevsiminde atlet giymemek gibi manâlı hataya düşüyoruz. Ama iç çamaşırı giymediğimizde terimiz emilemiyor.  Fakat daha artı terlettikleri ve teri vücut dışına atamadıkları için yünlü ve pamuklu atletlerden kaçınmanızda üstünlük var.  Yünlü yerine teri dışarı yansıtabilen polyesterler ve likralı atletleri seçim edebilirsiniz. Son yıllarda dağcıların  kullandığı, ardından günlük hayatımızda da yaygınlaşan ve hem ısıyı hapsedip hem vücudu açıklanmış sıcaklıkta tutabilen termal içlikler de giyebilirsiniz.

 

Koyu Renkleri Tercih Edin

Kış aylarında koyu renkli kıyafetler giymeye özen gösterin. Çünkü koyu renklerin güneş ışınlarını çekip depolama özelliği var. Bunun sonucunda da vücudumuzu soğuk kış aylarında daha sıcak tutabilir.

 

Yün Yerine Kaz Tüyü!

Yünlü atlet, kazak veya kalın kıyafetlerden kaçının. Çünkü yün terlemenize yol açtığı gibi alerjik reaksiyon da oluşturabiliyor.

Yeni aldığınız bütün kıyafetleri giymeden önce alerji yapma riskine aleyhinde mutlaka yıkayın.

Kaz tüyünden kıyafetler soğuğu geçirmeme ve iyi bir izolasyon oluşturma özelliğine sahipler.  Kış mevsiminde kaz tüyünden olan hırkalar, şapkalar, atkılar ve bereler seçim edilirsiniz. Vücudunuzun sıcaklığını dengede tutmak için kaz tüyü kıyafetler üstünlük sağlayabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN