Adet Ağrısını Azaltan Öneriler

Adet Ağrısını Azaltan Öneriler:

Bayanların adet görme dönemlerinde; yaşadıkları hormon değişimleri sebebiyle yaşanan sinir yada aşırı hassaslık, duygusallık gibi durumlar, kadınların hayat kalitesini düşürebilen nitelikte etkilerdir. Bu dönemlerde yaşanılan durumdan ötürü, yaşanılan asabiyetler normal karşılanmalıdır.

Adet dönemlerinin ağrılı olarak geçmesi, pek çok kadının ortak sorunudur. Karnın alt kısmında kramp etkisi ile kendisini hissettiren ağrılı adet görme (dismenore) bu duruma eşlik etmekte olan yada  öncesinde ortaya çıkabilen; mide bulantısı, çarpıntı, baş ağrısı, kusma yada ishal gibi belirtilerle kendisini gösterebilmektedir.

Ağrılı adet 2 tip olmak üzere sınıflandırılıyor. Birincil tip, primer tip olarak isimlendirilen; ilk adet ile başlayan ve genellikle buna herhangi bir hastalık eşlik etmeyen durum. Sekonder tip olarak isimlendirilen ikincil tip ağrı ise; ilerleyen zamanlarda ortaya çıkabiliyor. Bu durumda genellikle, altında yatan başka sorunlar ön plana çıkıyor.

Adet Ağrısı Genellikle Aileden Kaynaklanıyor

Bilimsel çalışmalara göre; adet döneminde kanamanın süresi, miktarı ve erken menopoz ile adet görme arasında bir ilişki olduğu saptanmış. Şayet anne ve kız kardeşte ağrılı adet kanaması durumu varsa, bu durum diğer kız kardeşte de riski artıran bir faktör olarak görülüyor.

Birincil tip ağrıda; ağrı, karnın alt kısmında ve adet ile başlıyor. Ağrı yoğun olarak yaşanıyor, kimi durumlarda arka kısma ve bacaklara bile vurabiliyor. Ağrının şiddeti, ortalama olarak 12 – 72 saat içinde azalma gösteriyor. Adet döneminin dışında ise ağrı yaşanmıyor. Teşhisi genel olarak, detaylı hikayenin dinlenmesi ve muayene sonrası konulabiliyor.

Tedavisinde; genellikle bir gün öncesinde standart bir ağrı kesici kullanımı yer alıyor. Eğer verilen ilaç etkisiz kalıyorsa başka bir ilaca geçmek faydalı olabiliyor. Bu ilaçlara, vücudun duyarlılığı varsa, kullanırken mutlaka dikkat etmek gerekiyor. Çünkü kimi hastalığı olan kişilerde bu tarz ağrı kesicilerin kullanılması, istenmeyen sonuçlar doğurabiliyor.

Düşük Yağ içeren Vejeteryan Tarzı Beslenme Ağrıyı Azaltıyor

Adet ağrılarının tedavisinde uygulanan plan, ağrılı adetin tipine göre farklılık göstermektedir. Birincil tip ağrıda; tedavi, ağrının dindirilmesine yöneliktir. İkincil tip ağrının tedavisinde ise; ağrıya sebep olan nedenler tespit edilmeli ve giderilmesi için süreç incelenmelidir.

Birincil tip ağrılarda; ağrı kesinciler dışında doğum kontrol hapları da doktor kontrolünde olmak kaydıyla kullanılabilir. Yapılan çalışmalar; hastaların büyük kısmında, bu tedaviden olumlu sonuç alındığını göstermektedir.

Çeşitli diyet ve vitaminlerde, tedavide olumlu sonuçlara ulaştırabiliyor. Örneğin; yağ seviyesi düşük olan vejetaryen diyet, adet ağrılarını azaltmada faydalı bir uygulama. Ayrıca E vitamini ve egzersiz uygulaması da hastaların faydalandığı yöntemler arasındadır.

Sonradan Ortaya Çıkan Adet Sancılarının Tedavisinde Sorun Tespit Edilmeli

İkincil tip ağrılarda, yani sonradan ortaya çıkan ağrılı adet kanamalarında; kimi durumlarda ağrıkesiciler yada doğum kontrol hapları da etkili olmayabilir. Bu gibi durumlarda genellikle sorun farklı sebeplere dayanmaktadır ve bu sebeplerin araştırılıp ortadan kaldırılması gerekir.

Bu sebeplerden bazılar; rahim içi dokunun farklı lokasyonlarda bulunması, rahim ağzında darlık, karın içi enfeksiyon yada karın içindeki organların normalden fazla kanlanması sayılabilir.

Rahim ağzı kanalları, eğer ileri derecede daralma göstermişse; adet kan akımı zorlaşır ve rahim içi basınç artar. Böylece tüplerden geriye doğru kan akışı oluşabilir. Bu darlık sorunu, doğuştan olabileceği gibi daha sonradan da ortaya çıkabilir. Bu gibi durumların tedavisi ise; kanalların genişletilmesi ile gerçekleştirilmektedir.

Daha Rahat Bir Adet Dönemi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hastalık konusunda daha çok bilgi edinilmeli.

Doktor kontrolünde olmak üzere; adetten bir gün öncesinde ağrı kesici ilaç kullanılabilir.

Adet dönemi boyunca, hafif gıdalar ile beslenmeye özen gösterilebilir.

Ayakların sıcak tutulması ve ılık bir duş, sizi rahatlatabilir.

Hafif tempodaki spor aktivitelerinden çekinilmemelidir.

Stresten ve sigaradan mutlaka uzak durulmalıdır. Eğer gerekli ise profesyonel bir destek alınmalıdır.

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN