1 Mayıs İşçi Bayramı 2015 ve Taksim Görüntüleri

Mayıs ayına girmeye hazırlandığımız şu günlerde akıllarda tek bir tarih yerini alıyor. 1 Mayıs…

Dünyanın dört bir yanında işçi bayramı olarak kutladığımız bu günde, her sene olaylar yaşandığı da göz ardı edilmemeli. Acaba bu sene Türkiye’yi neler bekliyor? dediğimiz bu günde bu sene neler yaşanacağı da soru işareti tabi. İlk defa detaylı katılımın 1976 yılında Taksim Meydanı’nda yaşandığı İşçi Bayramı, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu ile desteklenmişti. 1977 yılından bu yana ülkemizde 1 Mayıs’lar genellikle olaylı bir halde kutlanıyor. 2013 tarihinde “Taksim’in Yayalaştırılması” projesiyle Taksim’de kutlamalar yasaklanmıştı. Halk kutlamalar için direnmişti ama kutlayamamıştı.

Bu yıl da hükümet tarafından karar günler öncesinden açıklandı. “1 Mayıs’ta Taksim Kapıları Kapalı” olacak. Kesin olarak giriş izninin olmadığı sinyalleri verildi. Valilik şehrin belli bölgeleri için kutlama izni verirken, Taksim’de kutlama yapılması için hala direniş devam ediyor. Karanfiller eşliğinde çağrılar devam ediyor.

Hükümet, Taksim Meydanı’nda yapılacak olan kutlamaların kontrol dışı seyir etmesi durumunda belli can ve mal kayıplarının olabileceği konusunda endişeli olduğunu açıkladı. Valiliğin belirlediği noktalar dışında kutlama gerçekleştirilmeyecek.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
SGK DANIŞMANI İNGİLİZCE ÖĞREN-ALMANCA ÖĞREN PARA BANKA KREDİ FOREX ALMANCA ÖĞREN